ТАК ТРИМАТИ! НОВЕ ПОКОЛІННЯ, ЩО ВИХОВУЄ НОВЕ ПОКОЛІННЯ

2014 рік став переломним в новітній історії країни. Пострадянське покоління політиків почала тіснити нова генерація – люди, які пройшли революцію на Майдані та загартувалися у війні на Донбасі. Часто від них лунає гасло «Майбутнє належить нам» і з огляду на їх відношення до виховання, ці слова не є порожнім звуком. Адже майбутнє справді належить тим, хто виховує молодь.

«Азовець» — перший дитячий табір, заснований ветеранами
Навесні 2015 року ветерани полку «Азов» прийняли рішення створити власну систему виховання молоді. За допомогою вони звернулися до першого командира свого полку Андрія Білецького, який на той момент був депутатом мажоритарником. Так був організований перший дитячий табір «Азовець».

Вже влітку 2015-го перше таборування відбулося у Пущі-Водиці під Києвом. Інструкторами-виховниками були виключно ветерани полку «Азов» та азовські волонтери-пластуни. Методику табору становило поєднання трьох виховних традицій:

1) «Патріоту України» (української молодіжної організації, яка стала основою для формування полку «Азов»)

2) «Пласту» (українського скаутського руху, який відновився в Україні з діаспори)

3) «Сокіл-Джура» (всеукраїнської військово-патріотичної гри з козацьким колоритом, яка мала стати альтернативою радянським «зарницям»).

Ця суміш витворила унікальну і надзвичайно цікаву дітям виховну систему. За цією ж системою азовські ветерани і волонтери почали проводити виховні заходи і в інших містах.

Мережа юнацьких таборів

Восени того ж, 2015 року полк «Азов» віддав одну зі своїх тренувальних баз (м. Валки на Харківщині) для проведення дитячих заходів вихідного дня. Так виник харківський аналог «Азовця» — табір «Слобожанин». А взимку 2015/2016 років зимовий табір під назвою «Січовик» був проведений на Сумщині.

З початку 2016 року ці ініціативи були об’єднані в єдину організацію, яка отримала назву «Юнацький Корпус» (відомий також під абревіатурою ЮК). До організації долучається чимало людей з-поза меж Азовського Руху. Щороку відкриваються нові табори.

Влітку 2016 року повноцінні зміни вже працювали у таких таборах:

«Азовець» — мав аж дві локації – на Київській Оболоні і в с. Бузова під Києвом

 • «Слобожанин» — на Харківщині
 • «Північний Корпус» — на Чернігівщині
 • «Джура» — на Черкащині

У 2017 році табір «Азовець» відкрив вже 3-й сезон, «Північний Корпус», «Джура» і «Слобожанин» — 2-й, а вперше розпочали роботу ще 4 табори ЮК:

 • «Карпатія» — на Івано-Франківщині
 • «Буковинець» — в Чернівецькій області
 • «Дніпрянин» — під містом Дніпро
 • «Січовик» — у Запоріжжі.

У 2018 році вперше відбувся табір «Білобережжя Святослава» на Миколаївщині, а з 2019 року роботу розпочав табір «Рятівник» на Закарпатті.

Всеукраїнські й міжнародні юнацькі змагання

Восени 2016 року ЮК засновує всеукраїнські юнацькі змагання «Сильна Нація. Юнацька Ліга» для членства Юнацького Корпусу. Ці змагання організовувалися за зразком добровольчих богатирських ігор «Сильна Нація», які заснували азовські ветерани до річниці визволення ними Маріуполя.
У 2018 році змаганням «Сильна Нація. Юнацька Ліга» було присвоєне ім’я загиблого бійця полку «Азов» Ігоря Бєлошицького (Белаза).

ЮК став брати активну участь і в міжнародних юнацьких змаганнях. Влітку того ж, 2016 року спільно з громадською організацією «Український легіон» та за сприяння відділу національно-патріотичного виховання Мінмолодьспорту було започатковано міжнародні юнацькі змагання «Нащадки вільних», в яких брали участь представники від національних юнацьких організацій країн Східної Європи. Ці змагання традиційно проходять на морському узбережжі (Бердянськ, Миколаїв, Очаків, Скадовськ, Урзуф) і крім українців участь в них беруть команди юнаків і юначок з Польщі, Литви і Молдови. У 2018 році змаганням було присвоєно ім’я князя Костянтина Івановича Острозького.

Виховна система

Зі зростанням географії діяльності Юнацького Корпусу виросла і потреба у кадрах та їх підготовці та навчанні. Методика ЮК була покладена в основу для єдиного правильника таборувань. Щовесни почали проводитися окремі вишколи для таборових бунчужних (організаційні керівники таборів) та інструкторів з профільних таборових дисциплін. У 2019 році вишкільні курси для виховників були об’єднані у формат Школи національно-патріотичного виховання ім. Олени Степанів.

Членство Юнацького Корпусу поділяється на юнкорів (віком до 17 років включно) та виховників (18 років і старші). Для юнкорів, що досягли 16-річного віку, з’явилася можливість отримання сертифікату молодшого виховника після проходження окремого вишколу. Таким чином старша молодь сама стала долучатися до виховання молодшої.

В Юнацькому Корпусі була розроблена власна система проб (своєрідних екзаменів зі знань та вмінь). Ця система грунтується на таких обов’язкових заняттях:

 • смуга перешкод
 • самозахист
 • тактична підготовка
 • домедична допомога
 • історія України
 • прикладний туризм

Все членство складаючи відповідні проби, отримує певний ступінь майстерності. Свої ступені є і виховників.

«Азовець» — національно-патріотичний центр виховання молоді

У 2017 році в Києві біля Верблюжої затоки на Дніпрі (поряд з однойменним табором) Юнацький Корпус відкрив національно-патріотичний центр виховання молоді «Азовець». Тут були побудовані дитячі корпуси з екологічно-чистих матеріалів. Доречі, на будівничу толоку долучалися місцеві мешканці, які радо віддають до табору своїх дітей. З’явилися у центрі і 12-метровий скеледром, і мотузковий парк, і спортивний майданчик, і вуличний тренажерний зал, і стаціонарна смуга перешкод, зона для сплаву на каяках. Тут же влітку відкриваються позиції для стрільби з лука. Функціонують майданчик для лазертагу та зона для пейнтболу. Поряд організовано стаціонарну міні-виставку бойової техніки, де центральним експонатом є легендарний азовський гантрек (саморобна бойова вантажівка) «Пряник» — той самий, який у 2014 році визволяв Маріуполь.

Отже, не зважаючи на те, що після ліквідації системи піонерії вихованням молоді в Україні держава не займалася, альтернатива є. І створили її знов-таки волонтери і добровольці. Ця система має назву «Юнацький Корпус» і вона запрошує всіх до своїх лав за адресою в мережі Інтернет http://youngcorpus.com.

Ми маємо усвідомити, що Нація, яка хоче мати майбутнє,
повинна постійно працювати над вихованням нового покоління.