САКРАЛЬНІ ГОРИ СЕРЕД АЗОВСЬКИХ СТЕПІВ

Кам’яні могили. Степовий заповідник на Донеччині. Унікальний вихід порід серед цілинного степу. Земля, якої ніколи не торкався плуг. Саме такими наші степи бачили скіфи і сармати, києво-руські дружинники та січове козацтво.

Не зважаючи на назву, Кам’яні могили не є кладовищем, поховань саме тут немає. Кургани опоясували це місце кількома колами. Сама ж кам’яна гряда являла собою дещо сакральне. Тут відбувалися давні ритуали степового вояцтва. Це нам підтверджують жертовники, видовбані в камені на 4х найвищих вершинах. На одній з гір були знайдені невідомі петрогліфи, які ентузіасти намагаються розшифровувати як напис «храм Арея». Саме таким очевидно і був сакральний зміст цього місця.

Саме тут закінчилася Київська Русь. В районі Кам’яних могил відбулася фінальна частина першого русько-монгольського бою, відомого в історії як «битва на Калці».

Місце неймовірно надихає. Не дивно, що серед українських вояків, які служать у секторі «Маріуполь», ще з 2014-го року екскурсії до Кам’яних могил вже стали доброю традицією.

Як дістатися.

трасою «Маріуполь-Запоріжжя» — смт Володарське — поворот на село Назарівка (за Новокраснівкою) — Назарівка — заповідник (декілька кілометрів ґрунтовою дорогою від села до садиби заповідника).

або громадським транспортом: Автобус «Маріуполь-Кальчинівка» (6.00, 10.00, 14.00 щоденно з АС-2 Маріуполя), або ж із залізничної станції Розівка у Запорізькій області. Звідти до заповідника зо 2 години швидкої ходи.

Садиба екскурсовода розташована на околицях села Назарівка. Ця садиба призначена для науковців з усього світу, що вивчають заповідник. Можна досхочу пожити, отримавши рекомендованого листа з якогось інституту.

Микола Кравченко