Головна Азовсталь

Прошу, поховай мене вдома. Донька оборонця Маріуполя “Кепа” всю ніч плакала, коли загинув її татко

Ганна Курцановська | СВОЇ.CITY

Златі було лише два роки, коли загинув її батько. Дівчинка майже його не пам’ятає, але знає, що він — герой. Роман Гладій на псевдо “Кеп” — командир міномета і вогневого розрахунку мінометного взводу окремого загону спецпризначення “Азов”, загинув 26 березня 2022 року. Сьогодні, 1 вересня, річниця поховання оборонця Маріуполя. Анастасія Гурбіч робить все можливе, аби вшанувати пам’ять про свого чоловіка, який захищав від російських окупантів місто на березі Азовського моря.

Знайшов і кохану дружину, і найкращого друга

Роман Гладій родом з села Бережниця на Стрийщині Львівської області. Після школи навчався у Харківському університеті внутрішніх справ, працював у Стрийському та Жидачівському відділах поліції. З початком війни у 2014-му приєднався до лав батальйону “Свята Марія”, а через два роки — до лав “Азову”, і тоді ж переїхав до Маріуполя. Брав участь у Широкинській операції.

У селі Урзуф, де розташовувалась одна з баз “Азову”, Роман познайомився з дівчиною на ім’я Анастасія. Через два роки вони одружаться.

“Як зараз пам’ятаю цей день — 27 травня 2017 року. Ми гуляли берегом Азовського моря, сиділи до ранку, розмовляли, сміялися. Через два тижні ми почали жити разом у Кураховому, я звідти родом. Жили у своєму будинку. Розписалися ми 27 серпня 2019 року. Рома сказав: “Я завжди хотів собі не тільки дружину, а ще і друга. І ти такою є”. Коли чоловік їздив на бойові завдання далеко і надовго, я завжди їздила до нього. І не важливо, якою була відстань, ми не могли надовго залишатися одне без одного”.

Роман і Анастасія були щасливими і закоханими Автор: особистий архів

Подружжя багато мандрувало країною. Особливо вони любили ліси.

“Роман виріс біля Моршинського лісу, він мене і навчив збирати білі гриби. Разом їздили в гори, підкорили скелі Довбуша, скелі Білий камінь. Побували в замку в Золочівському районі, відвідали Свято-Успенську лавру. А ще любили грати в маленький теніс, чоловік професійно ним займався ще з часів навчання в інституті. Підтримував форму і навички вже коли був в “Азові”.

Донька для Романа була всесвітом

У 2020 році у сім’ї народилася донечка Злата. Жінка згадує, що Роман був на пологах і саме він першим взяв її на руки. Подружжя в цей момент плакало від щастя. Чоловік, тримаючи доньку, тоді сказав: “Моя ксерокопія, моя кровиночка, татова красуня”.

Роман дуже чекав на народження донечки Автор: особистий архів

“Рома так хотів, щоб я народила дівчинку, був зі мною на всіх скринінгах у Маріуполі. Навіть на УЗД вже було видно, як вона схожа на тата, ми тримались за руки і плакали. Коханий був зі мною на пологах і першим взяв дитину на руки, ми так плакали. Він любив її понад усе. Коли приїздив додому, брав доньку гуляти на вулицю, щоб я відпочила. Завжди питав, які нові слова вона почала говорити, навіть під час бойових дій в Маріуполі він тільки за неї й питав. А коли вона перший раз пішла на горщик, то для нас це була взагалі велика подія, ми так в трубку один одному кричали від радощів”.

Коли Роман приїздив додому, підходив до будинку, то завжди телефонував дружині. Анастасія брала доньку і ставила її на підвіконня, показувала маленькій Златі, що тато йде. Дівчинка стояла і раділа цьому, махала рукою. Казала: “Тато, тато”, коли він відчиняв двері, бігла і лізла до батька на руки. Роман брав на руки улюблену донечку, і заціловував.

Роман безмежно любив свою донечку Злату Автор: особистий архів

“У них був дійсно якийсь дуже сильний зв’язок, це всі помічали. Коли у нього щось траплялось, донька не спала в ці дні. Навіть в той день, коли чоловік загинув, Злата всю ніч плакала. У мене душа розривалась, я так і подумала що щось сталося. Більш детальних подробиць про той день дізнатись поки не вдалось, бо всі друзі Роми загинули”.

Наше останнє спільне свято — день народження Злати

У серпні Анастасія з донькою були у відпустці в Карпатах, як родина загиблого героя. Жили в Коломиї, їздили на водоспад річки Джурин, їздили в Буковель та Яремче. Під час п’ятиденної поїздки з Анастасією та іншими жінками, які на війні втратили чоловіків, працювала психологиня.

Після активного відпочинку, коли Злата лягала спати, Анастасія медитувала і заспокоювалася, вишивала бісером. Каже, що рукоділлям захоплюється ще зі школи. У декреті на замовлення робила брошки й картини з бісеру і муліне. Анастасія каже, хоче відновити своє захоплення, оскільки ця творчість її на деякий час відволікає від важких думок.

Злата тримає мамину роботу з бісеру Автор: особистий архів

“В інтернеті знайшла зразок, в оригіналі був прапор України, а я змінила сама на “Азов”. Весь той час, що вишивала, плакала. Згадувала наші 4,5 роки щасливого життя. Навіть на відстані Рома щодня обов’язково бажав мені з донечкою доброго ранку і спокійної ночі. Дуже важко усвідомлювати, що цього вже ніколи не буде”.

Анастасія з болем згадує останнє спільне святом в колі рідних.

Останнє спільне свято разом – тоді Златі виповнилося 2 роки Автор: особистий архів

“Це був останній день народження, Златушці 26 січня було 2 рочки. Рому не відпускали з роботи, бо були навчання. Настав цей день, я була дуже розчарована. Ми всі сіли за святковий стіл, і раптом хтось постукав у двері. Пішла відкривати, а там мій чоловік з квітами та подарунком для донечки. Я почала плакати, бо це так важливо, щоб чоловік був поруч в такі моменти життя”.

Бився з ворогом, бо не хотів, щоб донька жила під москалями

Третього лютого “Кеп” поїхав на роботу і більше не повернувся…

“Згадую, як чоловік постійно повторював, що не хоче, щоб донька жила під москалями. Саме тому він був у війську від початку війни. Рома був справжнім патріотом своєї Вітчизни”.

Роман бився за волю і свободу українців і України, бо хотів, аби донька жила у вільній країні Автор: особистий архів

З 24 лютого “Кеп” з побратимами тримав оборону Маріуполя, вони намагалися стримувати ворога, щоб той не зайшов у місто.

“Коли дзвонив, завжди був усміхнений, і казав, все буде Україна. Після того, як окупантам вдалося взяти місто в кільце, коханий подзвонив, це було 23 березня, сказав: “Я тебе дуже сильно кохаю. Скажи Златушці, що тато був героєм і, будь ласка, я тебе дуже прошу, поховай мене вдома”.

Додому їхали разом: я на машині, чоловік — в рефрижераторі

Про те, що Роман загинув 26 березня, Анастасія дізналася наступного дня, їй зателефонували співробітники Патронатної служби “Янголи Азову”. Згодом жінка дізналася, що Роман міняв позицію і в цей час почався авіаналіт. Загинув сержант Гладій від вогнепального поранення. Через пів року, 27 серпня, дружині “Кепа” зателефонував слідчий з Києва і сповістив про збіг ДНК.

“Я поїхала до Києва і забрала свого коханого з моргу. Їхала разом з ним: я попереду в автівці, а він позаду в рефрижераторі. Всю дорогу не могла стримати сліз, ще та табличка “Вантаж 200”. Їхала і не могла повірити, що я везу свого чоловіка ховати, як “Вантаж 200″. Але потім взяла себе в руки та з гідністю пройшла цей шлях, бо знала, що у нас залишилась маленька донька. Я не хотіла, щоб вона бачила мої істерики та сльози. У мене було тільки одне в голові — Рома цього б не схвалив”.

Роман Гладій мріяв відвести доньку в дитячий садочок, а згодом і до школи. До виходу на пенсію “Кепу” залишалося лише два роки. Але, на жаль, тепер 1 вересня в родині — день зі сльозами на очах. Тіло бійця змогли поховати в рідному селі тільки через п’ять місяців після загибелі. Все як він просив під час останньої розмови з коханою дружиною Анастасією. Сержанта “Кепа” 17 квітня 2022 року посмертно нагородили орденом “За мужність” ІІІ ступеня. Йому назавжди 40 років.

Автор: особистий архів
Ці скріншоти переписки Анастасія зробила на пам’ять, думала, коли вони старенькими сидячи на лавці, будуть згадувати. На жаль, не так все сталося, як вони мріяли Автор: особистий архів

“Злата завжди питає про татка, вона знає, що він на небі. Буває йдемо містом, ми зараз живемо в Хмельницькому, а донька каже: “Там мій тато і він мене бачить” і показує пальчиком в небо. Мені в такі моменти особливо важко і нестерпно боляче”.

СВОЇ.CITY

Джерело

попередня статтяВипуск рекрутів «Азову», які успішно завершили базовий курс бойової підготовки.
наступна статтяВідпрацювання піхотинцями бригади десантування з бронетранспортера MaxxPro.