Головна Маріуполь

Маріуполь. На порозі глобальної екологічної катастрофи

Маріуполь на порозі глобальної екологічної катастрофи, що вийде за межі міста та країни. Спитав в Максима Бородіна про головні виклики та проблеми.

Хто не знає, Максим Бородін – лідер екологічного руху Маріуполя, який ніколи не був лояльний ані до місцевої влади, ані до забруднювачів. Тому його слова точно об’єктивні. Отже:

У чому головні загрози?

1) ТРУПИ

Потрапляння трупної отрути (сполук птомаїнів), бактерій, мікобактерій туберкульозу та інших збудників хвороб, які могли бути у померлого у водопровідну систему, підземні джерела та у річки з морем.
Проблема в тому, що дуже багато померлих під час обстрілів людей ховали прямо на подвір’ях біля будинків, поряд з комунікаціями водопостачання та водовідведення. Могили у більшості дуже не глибокі, майже на поверхні.
Зараз, коли окупанти намагаються подати воду у систему водопостачання, у зв’язку з масовими пошкодженням труб, більшість води затопляє вулиці та змиває трупну отруту, бактерії та інше з похованих поряд людьми. Ця змита, заражена вода несе пряму небезпеку як для тих, хто планує використовувати воду з крана (до кого вона дійде), так і для тих хто планує разом з потеплінням купатися у морі.
Окрім того, разом з різким потеплінням та спекою, яка найближчим часом почнеться в Маріуполі, буде прискорюватися процес розкладення трупів померлих не тільки похованих біля будинків, а й тих хто ще залишився під завалами зруйнованих будинків. А якщо цього року будуть дощові зливи рівня минулого року, то рівень підтоплення буде шаленим і все це теж піде зараженим у ґрунтові води та море.

2) КАНАЛІЗАЦІЯ

Більшість насосних станцій перекачування каналізаційних стоків (КНС) була цілеспрямовано зруйнована окупантами з перших днів оточення Маріуполя. Окрім того, відсутність електроенергії не давала можливості працювати тим насосам, які чудом залишилися непошкодженими.
На зараз частина стоків затопляє нижні точки, куди потрапляє самотіком і в першу чергу це місця де знаходяться КНС. Повне затоплення КНС призведе до того, що обладнання буде неможливо відновити.
Зараз разом зі спробами окупантів відновити водопостачання, вода через пошкодження у трубах водопроводу та каналізації почне змішуватися з фекальними стоками і вже заражена буде рухатися далі до людей.

3) ОЧИЩЕННЯ ВОДИ НА СБОС (станція біологічного очищення стоків)

Тут ситуація теж жахлива. По-перше, більшість стоків взагалі не дійдуть до СБОС, бо не працюють КНС які прокачували стоки вгору до станції очищення. І навіть ті стоки які самотіком доходять до СБОС скоріш за все не зможуть бути очищені. Там використовується активний торф, якій потрібно підтримувати в певному робочому стані. Окрім того, взагалі не відомо, чи ціла СБОС після обстрілів.

4) СМІТТЯ та ВІДХОДИ

В місті повністю не працює збір побутового сміття, його просто викидають поряд з будинками. Частина сміття вже частково затоплена водою з пошкоджених труб водопостачання та від дощів. Це призводить до росту патогенних бактерій у цьому смітті, які потім також потрапляють до ґрунтових вод, річок та моря.
Окрім того сміттєзвалища та відходи їжі – це завжди криси та таргани. Які теж розносять купу небезпечних хвороб та в цілому небезпечні для людини.

5) ДЖЕРЕЛА ПРИРОДНОЇ ВОДИ

В Маріуполі їх небагато і навіть до війни вони були в стані майже не придатному для використання без очищення або кип’ятіння. Вода була дуже жорстка (природно велика кількість кальцію) та мала значне перевищення за кількістю бактерій.
Зараз ці джерела взагалі непридатні до використання без спеціального очищення або кип’ятіння – бо все що потрапляє під землю з трупів та сміттєзвалищ біля будинків, буде у тих джерелах, з яких люди будуть брати воду.

6) ВІДСУТНІСТЬ ЧИСТОЇ ВОДИ ДЛЯ ПИТТЯ ТА ПОБУТОВИХ ПОТРЕБ

Без дотримання базової гігієни і зв’язку з вищеописаними проблемами кількість інфекційних хвороб з наставання спеки буде зростати в шалених темпах. Відсутність лікарень, лікарів та ліків погіршують цю ситуацію у рази.

7) ЛОВЛЯ РИБИ

У зв’язку з гуманітарною катастрофою, яку створила РФ у Маріуполі, люди будуть намагатися знайти їжу будь-яким способом. Один з них – це рибна ловля.

Але потрібно розуміти, якої якості може бути риба у зв’язку з усім тим, що буде потрапляти до річок та моря з міста та з заводів – бактерії, важки метали, отруйні хімічні речовини.

8 ) ЗАБРУДНЕННЯ ВАЖКИМИ МЕТАЛАМИ ТА ХІМІЧНИМИ РЕЧОВИНАМИ при вибухах снарядів.

За час бойових дій в Маріуполі було використано безліч різного (часто забороненого) озброєння, до складу якого входять як важкі метали, так і безліч хімічних речовин, небезпечних для людини та довкілля.
Все це також змивається дощами та підтопленням з водопроводу до ґрунтових вод, річок та моря.

9) ПОТРАПЛЯННЯ НЕБЕЗПЕЧНИХ РЕЧОВИН З ВИРОБНИЦТВА до ґрунту, річок та моря під час обстрілів заводів.

Росіяни обстрілювали обидва металургійних гиганта (МК “Азовсталь” та ММК ім.Ілліча) з використанням надважкої зброї – корабельна артилерія, надважкі фугасні бомби “ФАБ”, систем розмінування, “Градів”, ТОС “Сонцепік” та інш.

Дуже велика небезпека є в пошкодженні захисною дамби навколо азовстальської шлакової гори, яка не давала потрапляти до моря хімічно забрудненій воді (сірководнева) з хімічного відстійника. Наразі немає об’єктивних даних про стан дамби та потрапляння забрудненої води до моря.

Також під час обстрілів МК “Азовсталь” використовувались спеціальні запалювальні снаряді з вмістом фосфору. Потрапивши у шламонакопичувач заводу, ці хімічні речовини скоріш за все потім потраплять до моря.

Окрім того, на території обох заводі у великій кількості є хімічні речовини, необхідні для технологічних процесів – кислоти, амміак та інш. Чи потрапили ці речовини до ґрунту та водних басейнів? Ми не знаємо.

Андрющенко Time

Джерело

попередня статтяІз блокадного Маріуполя. Історії бійця @ein_fruhling_2 з полку «АЗОВ». № 10
наступна статтяпушилін дав команду радикально зменшити поліційний корпус в Маріуполі