Головна Азовсталь

«Маріуполь — це ваша Масада»

Подвиг оборонців Маріуполя у 2022 році став потрясінням для усього світу. У цьому запеклому опорі російській окупації різні народи світу бачили паралелі з різними епізодами власної історії, порівнюючи українських героїв сьогодення зі своїми героями минулого. Всіх їх об’єднувало одне — безкомпромісна, подекуди приречена боротьба за свою незалежність. Чин людей, які в битві за свою свободу, жертвують усім, пронизує всю історію. Є її головним нервом.

Ілля Самойленко та Юлія Федосюк

На півдні Ізраїлю, неподалік міста Арад, височіє Масада — фортеця, яка вже 2000 років для євреїв є символом опору іноземній окупації.

У 66 році н.е. Юдея вже багато років знаходиться під окупацією Риму. Повсталі євреї з руху зелотів захоплюють Масаду, де знаходився римський гарнізон. Після цього фортеця стала базою сикаріїв — найрадикальнішого крила зелотів.

У 70 році н.е., коли римляни взяли Єрусалим, повністю зруйнувавши місто та Другий храм, Масада стала головним бастіоном повсталих євреїв. 1000 чоловік (серед яких жінки і діти) 3 роки стримували римську облогу. Про ці події розповідає очевидець та учасник війни з римлянами Йосип Флавій у своїй книзі «Юдейська війна».

Ілля Самойленко АЗОВ

Зрештою, римським військам вдалося пробити оборонні укріплення фортеці. Один з вождів сикаріїв Елазар бен-Яір звернувся до оборонців Масади та їх родин із закликом вбити один одного, щоб не потрапити до рук римлян. Останній з сикаріїв, який залишився в живих, підпалив фортецю, а потім також вбив себе.

Римляни захопили Масаду, але підкорити собі повсталих євреїв, які боролися за свободу, так і не змогли.

І коли сьогодні в Ізраїлі ми розповідаємо про оборону Маріуполя, ізраїльтяни, розуміючи, в першу чергу, військові відмінності війни 2000 років тому і сьогодні, постійно повторюють: «Маріуполь — це ваша Масада».

І ми обов’язково повернемось туди.

Асоціація родин захисників «Азовсталі»

Джерело