ФЕСТИВАЛЬ ARS TETERIV STAGE – НОВЕ МІСЦЕ КУЛЬТУРНОЇ СИЛИ

"Спірна територія" - Ольга Кебас

Перший міжнародний мультикультурний фестиваль Ars Teteriv Stage, що тривав протягом двох тижнів, провели у Житомирі. Події фестивалю налічували понад 10 проектів та відбувалися на кількох локаціях: в концертних залах та фойє Житомирського музичного коледжу імені Віктора Косенка, “Місцевому Навколокультурному Просторі”, освітньо-культурному “Гончаренко Центр Житомир”.

“Під час фестивалю вдалося досягти поставленої мети – розширити міжнародне та всеукраїнське партнерство, об’єднати здобутки місцевих культурних діячів,  продемонструвати їхні найкращі зразки у контексті зарубіжного мистецтва,” – розповів координатор фестивалю Андрій Мерхель.

Програма фестивалю складалася з мистецьких подій різного напрямку та спецпроектів, створених житомирськими митцями у колаборації з запрошеними учасниками.

Серія музичних плакатів “Над кордонами” житомирянки Ольги Василенко представила містянам та гостям різні традиції плакатного мистецтва й була присвячена творам визначних композиторів Польщі та України, серед яких постали й славетні житомиряни – Віктор Косенко та Борис Лятошинський. Натомість відома польська художниця Патриція Півош, яка восени приїздила до Житомира з мультимедійною виставкою, наразі презентувала свій фотопроєкт “Гідра Лернейська” з 30-ти робіт, що присвячені дослідженню межі між людським й тваринним.

Ольга Василенко. Виставка плакату
“Гідра Лернейська”. Виставка Патриції Півош
“Гідра Лернейська”. Виставка Патриції Півош

Прем’єра танц-перформансу “Спірна територія” об’єднала у співтворчості житомирських та київських митців: медіа-артиста Сергія Дишлевого, саунд-артиста й головного диригента Житомирського муздрамтеатру Сергія Вілку та хореографку Ольгу Кебас. Неординарне дійство піднімало питання зовнішніх і  внутрішніх конфліктів, права на вибір та створювало доповнену реальність завдяки проекційному відеомепінгу.

“Спірна територія”. Сергій Вілка
“Спірна територія”. Сергій Дишлевий
“Спірна територія”. Ольга Кебас

Окрема увага серед фестивальних подій була приділена музиці: концерти класико-романтичної, сучасної та авторської музики відкрили широкий спектр цьогорічної теми фестивалю – проблематики межі. На житомирській сцені виступили провідні музиканти, що виступають у престижних залах світу, зокрема Орест Смовж, Назарій Стець, Ігор Рябов, Андрій Кошман, Володимир Рунчак та інші. Примітно, що саме у Житомирі  в рамках фестивалю відбулися світові прем’єри творів турецької композиторки Ділай Доанай та українця Михайла Чедрика, а також прозвучали всеукраїнські прем’єри колишнього житомирянина Віталія Вишинського і визначних сучасників Яакко Куусісто та Еркі-Свен Тююра. Окрема увага була приділена музиці ХХ століття – Джону Кейджу, Еріку Саті та Ейноюхані Раутавварі.

Після диспутів та презентацій в рамках фестивалю житомиряни отримали від дирекції та представників Інституту проблем сучасного мистецтва кілька десятків книжок про Бориса Лятошинського і сучасну світову культуру; від видатного композитора та диригента Володимира Рунчака й Національної всеукраїнської музичної спілки – антологію сучасної світової та української музики з десяти компакт-дисків та монографії; а від художниць – окремі творчі роботи.

Мультикультурний фестиваль Ars Teteriv Stage є ініціативою Громадської організації “Мистецька Ліга” та став одним з переможців культурно-мистецьких проектів, на реалізацію яких громадські організації протягом 2021 року отримали фінансову підтримку з місцевого бюджету. Рейтинг складала конкурсна комісія, яка оцінювала пропозиції інститутів громадянського суспільства. Захід реалізований за сприяння Управління культури Житомирської міської ради в межах фінансової підтримки комплексної цільової програми “Культурний простір Житомирської міської територіальної громади”. 

Організатори Ars Teteriv Stage планують проводити фестиваль щорічно та сподіваються, що мультикультурні заходи стануть традиційними для містян.

Фото: Тарас Орешніков