9.ІХ.2020 у великій залі видавництва «Смолоскип» відбулося нагородження переможців Національного Конкурсу малих літературних форм ім.А.Лупиноса.

9 листопада 2020 р. у великій залі видавництва «Смолоскип» відбулося нагородження переможців Національного Конкурсу малих літературних форм ім.А.Лупиноса. Конкурс був оголошений 3 липня. Ініцітором став Інститут Національного Розвитку, а партнерами виступили два видавництва — «Орієнтир» і «Смолоскип». До Конкурсу приймалися раніше не публіковані твори виключно українською мовою з дотриманням головної вимоги – твір мав плекати українську національну свідомість та традиційні цінності.

Захід розпочався короткою відеопрезентацією з аудіозаписом авторського виконання віршів Анатолія Лупиноса. Конкурс носить ім’я людини-легенди українського націоналістичного руху. Анатолій Іванович Лупиніс (21.VІІ.1937-05.ІІ.2000) був багаторічним політв’язнем радянських концтаборів, співзасновником Народного Руху та Української Національної Асамблеї, ініціатором української добровольчо-гуманітарної місії в зону агресії РФ проти народів Кавказу у 1990-х рр. (особисто вивозив дітей з зони бойових дій). Лупиніс був також поетом і публіцистом. Окремим виданням його твори були опубліковані лише після його смерті.

Перед власне нагородженням слово мали члени журі Конкурсу — видавець і публіцист Микола Кравченко, письменник і перекладач Сергій Пантюк, поет і бард Олексій Бик. Журі відмітило, що Конкурс фактично зафіксував появу нового літературного феномену — добровольчої творчості. Було висловлене сподівання, що цим може бути започатковано покоління двадцятників — літераторів 2020-х рр., нової генерації в український літературі.

Нагородження відбувалося у трьох номінаціях. Переможець, що посідав ІІІ місце у номінації отримував диплом та пам’ятну медаль Конкурсу. За ІІ місце (окрім диплому й медалі) переможці дістали премію в розмірі 1000 грн. Премія за І місце в номінації становила 5000 грн. Переможцями Конкурсу стали:

Номінація «Проза»:

І місце – Віктор Панаско за прозовий твір «Спогади»

(автор з Чернігівщини, був активним учасником Революції Гідності та війни на Донбасі (ветеран Добровольчого Українського Корпусу «Правий Сектор»), а наразі є політв’язнем, твір був надісланий з-за грат);

ІІ місце – Олександр Кузенков за прозовий твір  «На нулі»

(автор зі столиці, є ветераном російсько-української війни);

ІІІ місце – Тарас Данилюк за прозовий твір «Неофіт» (автор з Бердичева на Житомирщині).

Номінація «Поезія»:

І місце – Сергій Чапля за вірш «Життя без мети — гірше за смерть»

(автор — житомирянин, є ветераном російсько-української війни);

ІІ місце – Сергій Червінський за вірш «Тисячолітній спогад всеживий» (автор — киянин, дослідник і популяризатор скіфської спадщини);

ІІІ місце – Валерій Горішній за вірш «Друзі мої, пам’ятайте про ціль»

(автор — харків’янин, чинний військовослужбовець, проходить службу в полку «Азов»).

Номінація «Твори для дітей»:

І місце – Володимир Михайленко за казку-бувальщину «Три різки»

(автор з Запоріжчини, не тільки сам є військовослужбовцем (також з полку «Азов»), але й виховав двох синів, один з яких під час бойових дій командував полком, інший – очолював штаб батальйону);

ІІ місце – Наталія Грайворонська за казку у віршах «Характерники» (авторка — з Харківщини);

ІІІ місце – Юлія Івашуткіна за оповідання «Андрієве щастя» (авторка — з м.Запоріжжя).

Твори переможців Конкурсу стануть основою альманаху, який планується видати незабаром.

Завершенням Конкурсу стала заява журі про намір включити вивчення життя і творчості А.Лупиноса до шкільної програми (курс української літератури для 10-11 класів). Організатори Конкурсу будуть відправляти відповідний лист до Міністерства освіти і науки України та закликають політичні партії, громадські організації та просто відомих людей підтримати цю ініціативу.